sobota, 8 lutego 2014

Pierogi z kapustą i grzybami

Według statystyk to jedna z potraw bez której Polacy nie wyobrażają sobie świat. Mój mąż nie wyobraża sobie bez nich tygodnia ;)

Składniki na 96 sztuk :)

Ciasto 
kilogram mąki
jajko
szczypta soli
1/3 szklanki mleka
150 - 200 ml wody
Z całości ugniatamy ciasto.Odkładamy na około 30 minut, przykrywamy ściereczką.
Ciasto rozwałkowuję i okrągłą szklanką wycinam kółka.
Farsz:
- 1,5 kg kapusty kwaszonej
- 0,5 litra słoika grzybków suszonych
- sól, pieprz, magi, masło
- ziele angielskie i liść laurowy

Przygotowanie:
Grzyby umyć, włożyć do garnka zalać ciepłą  woda i zostawić najlepiej na całą noc. Nazajutrz grzyby gotować w wodzie w której się moczyły, przez około 20 minut. Odcedzić zachowując oddzielnie wywar i grzyby. Większe grzyby pokroić na mniejsze kawałki.Kapustę opłukać, odcisnąć i posiekać, włożyć do garnka i zalać przecedzonym wywarem z grzybów. Gotować początkowo w odkrytym garnku na większym ogniu, następnie już pod przykryciem na małym, aż do miękkości przez około 60 minut. W razie potrzeby dodać trochę wody. Marchewkę obrać, umyć i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać do gotującej się kapusty na 10 minut przed końcem jej gotowania.Obrać i posiekać cebulę w drobną kosteczkę. Zeszklić na patelni na 2 łyżkach oleju.Na patelni rozgrzać pozostałe 2 łyżki oleju, dodać mąkę i podgrzewać mieszając aż zrobi się jasnobrązowa zasmażka.Cebulę, zasmażkę i grzyby dodać do ugotowanej kapusty, wymieszać, zagotować. Doprawić solą, pieprzem i ewentualnie cukrem. 

. Nakładam farsz i lepimy pierogi.
W dużym garnku zagotować 2 litry osolonej wody. Wlewamy około 2 łyżki olejku (zapobiega sklejaniu się pierogów). Do bulgoczącej wody wkładamy pierogi. Po wypłynięciu na wierzch gotujemy je jeszcze około 5-7 minut.
Pierogi podajemy z zasmażką .
W rondelku rozpuszczamy masło, dodajemy oliwy i wrzucamy pokrojoną cebule, prużymy do miękkości.